Sanal Alem ve yasantımız

Gunumuzde internet çağının başlaması ile birlikte ve internet aleminde chat diye tabir ettiğimiz Khaled Mardam beyin yazmıs oldugu mirc isimli client canlı sohbet programları başladıktan sonra insanlarımızda hemen bunun mubtelası olmaya ve karşıdaki kişi görmediği icin kendisini farklı şekillerde tanıtmaya baslamislardir. Oyleki kendilerini olmayan bir güce , olmayan bir servete , olmayan bir yakışıklılık yada güzelliğe hayal alemini zorlayacak ölcüde karsisindakine kendisi oldugunu inandırmaya ve zamanla kendisinide bu konuda inandırmaya baslamıstır. İlk başlarda masum gibi gorunsede zamanla bu kişiler bu canlandırdıkları rollerine kendilerini iyice kaptırmakta gercek dünyadan uzaklaşmakta ve dolayısı ile gittikçe yalnızlaşmaktadır. Toplumla kalmayıp tum yakınları ilede baglarını koparıp sanal alemin sanal uyesi olarak yasamaktadır. Amerikada bugun sanal aleme kaptırmıs kisileri tedavi eden klinik merkezleri acılmaktadır.

Hatta bazan öyleki esnaf ise gelen müşterisi ile dahi ilgilenemeyecek kadar kendisini kaptırmakta , öğrenci ise derslerini bırakıp bu aleme kendisi kaptırmakta , evli erkek yada kadınlar kaptırırsa evde huzursuzluklar boşanmaya kadar giden olaylar yasanmaktadır. Bir düşünelim evde baba sanallaşmış sanal alemde yaşıyor gercek dunyadan uzakta , evin hanımı o an sanal alemdeki bir olayı düşünmekte merak etmekte , evin cocuğu internette oynadığı sanal oyunda daha fazla güc elde etmeyi hayal etmektedir. Bu durumda evin tüm sorunları kalmakta gittikçe zayıflayan aile bagları buna baglı olarak komşuluk ilişkileri hatta akrabalık ilişkileri bile bitme noktasında olduğu için tamamen soyutlanmış bir aile ve bireyleri ortaya çıkmaktadır.

Günümüzdeki irc , msn , facebook , icq .. saymakla bitiremeyeceğimiz kadar client programları insanları sanal aleme çeken uygulamaları ile insanlarda düşünme melekesini azaltmakta ve bu durum geleceğimizi etkilemektedir. Herkesten istediğimiz bu sanal aleme kaptırmış yakınları eşi dostu kim varsa ellerinden geldiğince onlara yardımcı olmalarıdır. yarın çok geç olmadan bu dalmış oldukları rüyadan uyanmalarıdır.

Insanlarımızı bu tur alıskanlıklardan kurtarmak icin zamanla yesilay gibi internet bagımlılarını kurtarma dernekleri olacagını simdiden tahmin edebiliriz. Amerikada ve avrupada simdiden bu tur klinik merkezlerinin acıldıgı gelen haberler arasındadır. Bizler en basta kendimiz olmak uzere , kardesimiz , ailemiz , yakınlarımız ,arkadaslarımızı eger kendilerini sanal alemin buyusune kaptırmıslarsa elimizden geldigince bu sanal aleminin uykusundan kurtarmaktır. Herseyin fazlası zarardır dusturunca yasamaya calismak en guzelidir.

Selam ve dua ile


- - - - - - - - - -

Gönderen Mehmet YILDIZ 012
Gönderilme tarihi 18/10/2009
Yorum Yap Yorumları Oku
Facebook'ta Paylaş