KUSURLARI ÖRTMEK 2
  Geçen yazımızın devamı

Kusurları örtmek Peygamber efendimizin S.a.v kusurları örtmenin fazileti hakkında şöyle buyurmaktadır. Kim bir müslümanın ayıp ve kusurunu örterse Allahu Tealada o kimsenin ayıp ve kusurunu örter (buhari mezalim 3 muslim 58)
Kim arkadaşının ayıbını örterse Allah'da kıyamet günü onun ayıbını örter. Kimki müslüman kardeşinin ayıbını açığa vurursa Allah'da onun ayıbını açığa vurur. Hatta evinin içinde olsa onu ayıbıyla rezil eder. (ibni mace Hudut5) Ayrıca insanların gerek şahsi ve ailevi ve gerekse diğer gizli hallerini araştırarak ayıplarını ortaya çıkarmak onların ruhen ve ahlaken dahada bozulmasına
hatta manen helakına sebeb olabilir. Zira kusurları araştırılıp ortaya çıkarılan kişiler artık ayıplarının herkes tarafından bilindiğini düşündükçe yavaş yavaş utanma duygusunuda kaybederler hayasını yitiren bir insan ise artık herşeyi yapabilir.

Burada dikkat edilecek husus işlenen kusurun sadece kişiyimi yoksa toplumumu ilgilendirdiğidir. zira topluma zarar verme ihtimali bulunan bir kusurun açıklanıp ilan edilmesinde bir beis yoktur. Hatta bu toplumu korumak için bir zarurettir. Fakat topluma zararı bulunmayan şahsi kusurların sadece muhatabın kendisine ve munasip bir lisanla anlatılması daha doğrudur. ve din kardeşliği bunu gerektirir.
.
 
Gönderen Ahmet Sami AĞAÇ 005
Gönderilme tarihi 01/07/2015
Yorum Yap Yorumları Oku
Facebook'ta Paylaş